Prirodni zub sastoji se od krunice (deo vidljiv iznad desni) i korena (deo ispod desni, u viličnoj kosti). U slučaju da pacijentu nedostaje jedan ili više zuba, stomatolog izrađuje nadoknadu kojom će zameniti zube koji nedostaju. Zubni implanti služe upravo ovoj svrsi.
Implantologija je grana stomatologije koja je iznedrila implante. Reč je o „šrafovima“, cilindrima, izrađenim od titanijuma. Oni se ugrađuju u viličnu kost, na mestu gde zub nedostaje, i predstavljaju zamenu za zubni koren. Hirurškoj proceduri prethodi 3D analiza zuba i vilice.
Nakon perioda oseointegracije, koji traje između dva i četiri meseca, na titanijumski cilindar postavlja se suprastruktura. Na ovaj budući nosač krune postavlja se vestački zub. Na taj način, zubni implant u potpunosti zamenjuje zub koji nedostaje.
Zubni implanti su potpuno biokompatibilni sa okolnim tkivom, što eliminiše neželjene reakcije i eventualno odbacivanje implanta od strane organizma. Sam proces ugradnje implanta za pacijenta je potpuno bezbedna i bezbolna intervencija. Traje tridesetak minuta.
Dugoročno posmatrano, ugradnja implanta stabilizuje viličnu kost i sprečava gubitak koštane mase. Takođe, izbegava se oštećenje susednih zuba. Osim što fizički zamenjuju izgubljene zube, implanti pomažu i u održavanju oblika vilične kosti i njene gustine. Isto tako, indirektno podupiru i meka tkiva usana i obraza.
Zubni implanti omogućavaju funkcionalnu i estetsku rehabilitaciju. Uz apsolutnu funkcionalnost, oni donose fizičku, psihičku, pa i društvenu dobrobit.