U nastavku vam otkrivamo ko sve može, a ko treba dodatnu pripremu ili alternativna rešenja kada je u pitanju ugradnja zubnih implantata.
1. Zdravo oralno tkivo – desni i vilica
Za uspešnu ugradnju implantata neophodno je da desni budu zdrave, bez prisutnog parodontopatije ili upalnih procesa. Takođe, kost vilice mora biti dovoljno čvrsta i gusta kako bi implantat imao stabilnu „bazu“. U slučaju nedostatka kosti, postoji rešenje – augmentacija (nadogradnja) kosti, ali to produžava ceo proces.
Napomena: Gubitak zuba vremenom dovodi do povlačenja kosti – zato je važno reagovati na vreme!
2. Nepušači ili osobe spremne da prestanu
Pušenje može značajno uticati na uspeh implantacije – usporava zarastanje, povećava rizik od infekcije i može dovesti do odbacivanja implantata. Iako nije apsolutna kontraindikacija, stomatolozi preporučuju da pacijent prestane sa pušenjem bar nekoliko nedelja pre i posle procedure.
3. Dobro opšte zdravstveno stanje
Iako se implantati najčešće ugrađuju pod lokalnom anestezijom, određena hronična oboljenja mogu uticati na odluku o implantaciji:
- Dijabetes (ako nije dobro regulisan)
- Autoimune bolesti
- Osteoporoza (posebno ako se koriste bisfosfonati)
- Pacijenti na zračenju ili hemioterapiji
Pre ugradnje implantata, vaš stomatolog će vas detaljno pregledati i, ako je potrebno, konsultovati se sa vašim izabranim lekarom.
4. Odrasle osobe – nakon završetka rasta vilice
Zubni implantati se ne preporučuju mlađim osobama kod kojih rast kostiju još nije završen. Idealno je sačekati do 18–20 godina, kada se razvoj vilice potpuno stabilizuje. Za decu i tinejdžere preporučuju se privremena rešenja dok ne postanu kandidati za implantate.
5. Pacijenti sa realnim očekivanjima i spremni na saradnju
Ugradnja zubnog implantata je proces – ne događa se „preko noći“. Traje od nekoliko nedelja do nekoliko meseci, u zavisnosti od individualnog slučaja. Idealni kandidati su oni koji:
- Razumeju proces
- Redovno održavaju oralnu higijenu
- Dolaze na kontrole
- Prate savete stomatologa
Zubni implantat nije „ugradi i zaboravi“ – kao i prirodni zub, zahteva pažnju i negu.
❗ Ko NIJE kandidat za implantate – bar ne odmah?
Iako retko, postoje situacije kada implantati nisu preporučeni, osim ako se ne sprovedu dodatne pripreme:
- Aktivna infekcija u vilici
- Teška parodontopatija bez prethodnog lečenja
- Nedostatak kosti bez mogućnosti nadogradnje
- Loše kontrolisane hronične bolesti
- Zavisnost od alkohola ili droga
U tim slučajevima, stomatolog će predložiti alternativna rešenja kao što su zubni mostovi, proteze ili plan rehabilitacije pre eventualne implantacije.
Zaključak
Zubni implantati su dugotrajno, estetski i funkcionalno vrhunsko rešenje za nadoknadu izgubljenih zuba. Ipak, nisu svi pacijenti odmah spremni za ovaj zahvat – ali uz pravilan plan i stručan tim, gotovo svako može postati kandidat.
U Stomatološkoj ordinaciji dr Minić svaki pacijent prolazi kroz detaljan pregled, snimanje vilice i konsultacije kako bismo zajedno doneli najbolju odluku za vaš osmeh.
Zakažite pregled i proverite da li ste idealan kandidat za implantate – prvi korak ka novom osmehu je samo jedan poziv daleko! Pozovite nas na 063 210 026 ili nam pišite na office@drminic.com