Stomatološka protetika je grana stomatologije koja omogućava, pre svega, nadoknadu zuba koji nedostaju.
U domen stomatološke protetike spada i sprečavanje sekundarnih posledica gubitka zuba i stvaranje idealnih estetskih efekata u datim okolnostima.
U Stomatološkoj ordinaciji Dr Minić primenjujemo:
- Metalokeramičke krunice i mostove
- Bezmetalne krunice i mostove
- Keramičke inleje/onleje
- Keramičke fasete
- Totalne proteze
- Parcijalne proteze
- Parcijalne skeletirane proteze sa atečmenima i teleskopkrunama
Stomatološka protetika – Krunice i mostovi
U slučajevima nedostatka jednog ili više zuba, kada se želi povratiti osmeh i samopouzdanje, neophodno je ugraditi krunicu ili most. Postoji više vrsta različitih modela krunica ili mostova, a izrađuju se po želji i potrebama pacijenata.
Metalokeramičke krunice i mostovi
Metalokeramička kruna je standardna kruna čija adekvatna izrada štiti preostalo zubno tkivo ispod same krune. Glavna karakteristika je metal u formi kapice, koja je obložena slojem keramike.
Karakteriše je izuzetna otpornost, dugotrajnost i estetika. U slučaju kasnijeg povlačenja gingive ili zapaljenja desni, može se videti sivi, polumesečasti rub, što se može izbeći izradom bezmetalne ili metalokeramičke krune sa rubom u keramici.
Ova vrsta nadoknada se preporučuje u bočnoj regiji, a razlozi za postavljanje ovih protetskih nadoknada su:
- Frakturiran (polomljen) zub
- Velike plombe
- Lečeni zubi
- Popunjavanje prostora u slučajevima kada nedostaje više od jednog zuba
- Sprečavanje pomeranja zuba u prostor nedostajućih zuba
- Vraćanje pune sposobnosti žvakanja i govora
Bezmetalne krunice i mostovi
Bezmetalne krunice i mostovi su nadoknade izrađene od cirkonijum-dioksida, EMAX PRESS keramike. Primenom tih materijala, postižu se povećana propustljivost svetlosti i prirodna refleksija, tako da su estetski efekti maksimalni. To je od izuzetnog značaja za regiju prednjih zuba (vidljiva zona osmeha).
Osim estetskih vrednosti, ove nadoknade odlikuju:
- Izuzetna mehanička svojstva
- Smanjena prijemčivost za plak, tako da ne postoji rizik od upale ili povlačenja desni
- Eliminacija rizika u pravcu razvijanja alergije na metal
- Odsustvo diskoloracije (promene boje) ivice desni i korozivnih procesa koji se mogu javiti kao posledica prisustva različitih metala u ustima
Keramički inlej i onlej
Pored primene kompozitnih materijala, karijesom oštećeni zubi se mogu sanirati i keramičkim inlejom/onlejom, koji imaju neprevaziđena estetska svojstva.
Mogu se izraditi na dva načina:
1. Klasičnom metodom, otiskom, koji se uzima nakon uklanjanja karijesa
2. Frezovanjem, takozvana CAD/CAM tehnologija
CAD/CAM tehnologija je najnoviji metod kojim se izrađuju keramički inleji i onleji. Ona predstavlja proceduru kojom se pomoću keramičkih blokova, procesom frezovanja, dobija gotov keramički inlej ili onlej. Bez obzira na način izrade, inlej ili onlej se adekvatnim cementom fiksira za zub.
Keramičke fasete/viniri
Keramičke fasete su tanke porcelanske ljuspice, debljine jednog milimetra, koje se trajno fiksiraju za zub. Mogu se izraditi u zubotehničkoj laboratoriji ili CAD/CAM tehnologijom.
Viniri poseduju izvanredna estetska svojstva, a uz minimalno uklanjanje zubne supstance moguće je promeniti boju, položaj i oblik zuba. Pomoću njih je moguće zatvoriti i prostor između dva zuba (dijastemu). Keramičke fasete, međutim, nisu adekvatno rešenje kod većih promena položaja i oblika zuba. U tim slučajevima moguće je ugraditi bezmetalne krunice.
Totalne i parcijalne proteze
Totalna proteza je neophodno rešenje u slučaju da pacijentu nedostaju svi zubi na vilici.
Parcijalna proteza se preporučuje kada pacijent ima nekoliko preostalih zuba, ali njihov broj nije dovoljan za fiksni rad. Ipak, treba napomenuti da se, zbog sve rasprostranjenije primene tehnika implantologije, ove vrste proteza sve ređe upotrebljavaju.