Dobijanje lepog osmeha koji ste oduvek želeli podrazumeva više od samog nošenja ortodontskih aparata. Morate maksimalno voditi računa o oralnoj higijeni kako bi vaši zubi i desni ostali u odličnom stanju.
Pravilne tehnike četkanja i čišćenja koncem prilikom nošenja fiksnih proteza za ispravljanje zuba će osigurati da pacijenti ne dožive nelagodnost, karijes ili upalu tkiva desni. Pranje zuba dok nosite fiksne aparate može zahtevati malo vežbe, ali vredi to učiniti kako treba.
Redovno i pravilno pranje zuba je važno. Da bismo vam olakšali napisali smo kratak vodič za održavanje oralne hogijene dok nosite fiksnu protezu!
Zašto je pranje zuba dok nosite fiksne proteze važno?
Pravilno četkanje zuba i korišćenje različitih stomatoloških dodataka (kao što je konac) mogu sprečiti i lečiti bolesti koje nastaju u ustima i utiču na oralno zdravlje.
Kada se pacijent podvrgne ortodontskom tretmanu radi poravnanja zuba jako je bitno sprečiti oralne infekcije. Ključno je zapamtiti da su tokom tretmana usta podložnija promenama i oštećenjima koja mogu izazvati bolesti desni.
Da bi se postigli bolji rezultati u poravnanju zuba, pacijent treba da se pridržava uputstava koje smo pripremili za vas. Na ovaj način će usta ostati zdrava i zaštićena. Pranje zuba sa fiksnim protezama može potrajati više vremena i zahtevati više truda, ali je neophodno prilagoditi rutinu oralne higijene novim okolnostima.
Jednostavni koraci za četkanje zuba dok nosite fiksne proteze
Vaša rutina oralne higijene je od vitalnog značaja za uspeh vašeg ortodontskog lečenja. Uključuje četkanje zuba, čišćenje koncem i ispiranje usta.
Proteze mogu da zarobe komadiće hrane i što duže ostaju zarobljene, veći je rizik od razvoja zubnih problema. Ako imate aparatić za zube, trebalo bi da operete zube posle svakog obroka i unošenja hrane.
Započnite ispiranjem usta
Pre nego što počnete da perete zube, dobra ideja je da uklonite sve pokretne delove proteza kako biste lakše očistili zube. Preporučljivo je isprati vodom da biste uklonili što je moguće više čestica hrane koje su se zaglavile između proteza nakon jela.
Četkanje zuba
Operite zube nakon svakog obroka i užine. Četkanje pred spavanje je posebno važno da bi se sprečilo nakupljanje plaka preko noći.
Koristite četkicu za zube sa malom glavom da lako pristupite svim delovima usta, uključujući zube i desni. Izaberite četkicu sa mekim vlaknima i vodite računa o smeru vaših pokreta, izbegavajući da čekinje direktno udare u protezu kako biste sprečili trošenje.
Očistite i iznad i ispod lukova kružnim pokretima, pokrivajući cela usta. Obratite posebnu pažnju na područje desni kako biste sprečili nakupljanje plaka. Takođe, ne zaboravite da očistite unutrašnji deo zuba.
Pravite ispravne pokrete
Kada perete zube, aparatić može oštetiti četkicu ako primenite previše sile. Zbog toga treba četkati bez preteranog pritiska da bi čekinje bile ravne.
Pored toga, ugao pod kojim treba da koristimo četkicu za zube se potpuno menja kada imamo aparatić za zube. Bez proteza, četkamo vertikalno na zube, vršeći direktan pritisak. Međutim, sa ortodontskim aparatićima ovo treba da se promeni. Za čišćenje ispod žice, četkicu za zube treba koristiti pod uglom od 45° sa pokretima gore-dole oko dva minuta.
Koristite pastu za zube sa fluorom
Preporučuje se upotreba paste za zube sa fluorom, jer to pomaže u jačanju zuba i sprečavanju karijesa. Pasta za zube i pravilna tehnika četkanja pomažu u uklanjanju zubnog naslaga i čišćenju i poliranju zuba.
Upotreba zubnog konca
Nakon četkanja koristite konac za zube da očistite mesta do kojih četkica ne može doći. Korišćenje zubnog konca dok nosite fiksne proteze složenije nego bez njih, ali kako ga stalno koristite, uvežbaćete se i proces će postati lakši. Dovoljno je da ga koristiti jednom ili dva puta dnevno. Obavezno čistite koncem između svih međuzubnih prostora za potpuno i efikasno čišćenje.
Završite ispiranjem
Na kraju, ponovo isperite usta. Ovo je neophodno, jer ponekad, nakon upotrebe konca za zube, u ustima može da bude ostataka hrane koje ćete dobrim ispiranjem eliminisati.
Preporučuje se da se jednom dnevno ovo ispiranje obavi antiseptičnom vodicom za ispiranje usta, najbolje bez alkohola.
Dodatni saveti za pranje zuba dok nosite fiksne proteze
Ako vam je teško očistiti područja u blizini nosača i žica, neki specijalni alati mogu vam pomoći. Jedan takav alat je interdentalna četkica koja ima mali skup čekinja koje vire u svim pravcima. Koristite ovakvu četkicu za zube nežno i pažljivo da očistite male prostore ispod žica, oko gumica i lukova.
Još jedno korisno sredstvo za čišćenje proteza je oralni irigator, koji koristi mlaz vode pod pritiskom prema zubima da ukloni čestice hrane sa teško dostupnih mesta. Iako je jednostavan za upotrebu, oralni irigator ne zamenjuje upotrebu četkice za zube ili zubnog konca, ali može biti veoma efikasan kada se koristi zajedno sa pravilnim tehnikama četkanja i zubnog konca.
Efekti nečetkanja zuba
Održavanje dobre oralne higijene je sastavni deo sveukupne ljudske higijene, bez obzira da li nosite proteze ili ne. Korišćenje proteza jednostavno znači dodatnu brigu o svojim zubima i smanjenje rizika od drugih stomatoloških problema. Zbog svoje strukture, proteze mogu zarobiti plak i čestice hrane, što dovodi do nakupljanja bakterija, ostataka i plaka oko bravica, koji mogu oštetiti gleđ i uzrokovati karijes ako se ne uklone.
Ako ne vodite računa o svojoj oralnoj higijeni, možda ćete imati usta puna šupljina koje zahtevaju lečenje kada vam se skidaju proteze. U najgorem slučaju, karijes bi se mogao pogoršati i izazvati bol dok još uvek imate proteze. U toj situaciji morate posetiti ortodonta koji će ukloniti bravice, tretirati karijes, očistiti plak, ponovo postaviti bravice i zameniti žice.
Zaključak
Briga o svojim zubima redovnim pranjem i održavanjem dobre oralne higijene je važna kada imate fiksne proteze za zube.
Preporučljivo je četkati zube nakon svakog obroka i nežno masiranje desni. Bravice i gumice treba da budu čisti i sjajni, a desni treba da ostanu ružičaste i čvrste. Neodržavanje oralne higijene može dovesti do trajnih belih mrlja na zubima, karijesa, bolesti desni, pa čak i gubitka kostiju. U ekstremnim slučajevima, ovo može dovesti do obustave lečenja pre nego što se postigne željeni rezultat.
Pozovite nas radi konsultacija ili zakažite besplatan pregled: 063 210 026